Praha inspiruje fanoušky LEGO® Ideas ze zahraničí, dočká se Tančící dům vlastního modelu?
„Vidím město veliké, jehož sláva bude hvězd se dotýkat,“ tak podle pověsti zvěstovala kněžna Libuše založení města Prahy. Naše stověžatá metropole ležící v srdci Evropy byla od středověku centrem obchodu, kultury a vzdělanosti a každým rokem ho dnes navštíví statisíce turistů ze všech koutů světa, aby obdivovali jeho pamětihodnosti, kterých je zde vskutku požehnaně.
Koho by však napadlo, že mezi těmi davy návštěvníků je i jeden fanoušek, který se nechá Prahou inspirovat k návrhu LEGO® Ideas? Ba co víc, tento návrh má dokonce solidně nakročeno k 10K klubu.
Když LEGO® tančí
Uživatele s přezdívkou Paranoider byste mezi dalšími fanoušky na webu LEGO® Ideas možná snadno přehlédli. Na svém účtu zveřejnil dosud pouze dva návrhy a sleduje ho 81 fanoušků, což není věru mnoho. Starší z jeho modelů je replika vesmírné lodě ze známého sci-fi filmu Interstellar, avšak nás a mnohé další české fanoušky LEGO® (soudě dle komentářů pod modelem) zaujal až druhý fanouškovský návrh.
Asi dobře poznáváte jeden nejzvláštnějších domů, na které můžete v Praze narazit, Tančící dům. Jeho architekty byli Frank Gehry a Vlado Milunić a jeho stavba skončila v roce 1996. Od té doby kolem něj prošly miliony lidí, ale až letos se objevil jeho kostičkový návrh i na LEGO® Ideas.
Tento příběh však začal ještě dříve. Paranoider pod návrhem vypráví, že jej Praha okouzlila, když ji navštívil ještě jako malý. Samozřejmě ho ohromily i další památky, které Prahu zdobí, jako Pražský hrad či Staroměstský orloj, ale podivně se vlnící sklo, železo a beton jej jako dítě zaujaly nejvíce.
Skutečná výzva
Vědomí, že naše „matka měst“ je tak inspirativní pro zahraniční stavitele, jistě hřeje u srdce české fanoušky stejně jako nás, a ještě více potěší s jakou pečlivostí tento návrh vznikl. Tančící dům je dílem architektonického génia. Hledat v něm pravidelnost či rovné linie je prakticky ztrátou času. O to obdivuhodnější je s jakou autentičností se zde setkáváme.
Okna jako by se houpala na vodní hladině, nepravidelné dekorativní křivky krášlí fasádu budovy, ale především dvě "roztančené" věže tvořící průčelí dotvářejí dojem skutečného Tančícího domu. Na první pohled zkrátka není pochyb o tom, jakou budovu tento model představuje.
Ačkoliv Paranoider připouští, že přesně neví, jak vypadá interiér, neváhal improvizovat. Patra budovy jsou navrženy tak, aby je bylo možné vysunout jako zásuvky a my si mohli prohlédnout detailní kancelářské prostory uvnitř. Také interiér jedné z věží by měl být přístupný díky otočnému mechanismu.
Na vrcholu Tančícího domu si můžeme všimnout vedle složité střešní konstrukce také restaurace s vyhlídkou a kulovitou skulpturu na vrcholku jedné z věží, které se říká medúza. Ačkoliv zde některé drobné detaily mohou pokulhávat, je to přesto obdivuhodné dílo. Nabízí se však jedna otázka.
Dbá se také na to, aby model vynikal na poličce, což v tomto případě zřejmě také nebude problém. Ovšem pak je tady ještě hratelnost a zda má model nějaké funkce. Zde se dá polemizovat. Paranoiderův Tančící dům má sice důmyslný systém přístupu do interiérů, ale bohužel nevidíme žádné figurky ani příběh. To je jeho největší Achillovou patou.
O tom, zda by designéři návrh zamítli nebo schválili, se můžeme jen dohadovat. Alespoň dokud se skutečně nedostane do 10K klubu. Návrh má již teď solidní podporu, jak od českých fanoušků, tak i od zahraničních stavitelů, kteří Prahu navštívili a tento skvost moderní architektury znají, ale také od těch, kteří Tančící dům vidí poprvé.