LEGO® Blog

Fantazii se meze nekladou. LEGO® Ideas 21323 Grand Piano je toho důkazem.

Svět bez hudby? Děsivá představa! Co takhle hudba z kostiček LEGO®? Že to se snad ani představit nedá? V dnešním článku vás nejspíš vyvedeme z omylu.

Zdání může klamat

Model LEGO® Ideas 21323 Grand Piano se může na první pohled zdát jako sice krásný, propracovaný, ale jinak obyčejný ne li snad nudný model. Jak hlubokého omylu by se dopustil ten, kdo by LEGO® Grand Piano odsoudil tak rychle!

LEGO® Ideas 21323 Grand Piano je velmi originální, elegantní, funkční, interaktivní - no zkrátka téměř všechno. Na svět přišel tento úžasný model ze série LEGO® Ideas v roce 2020 díky Donnymu Chenovi, muzikantovi, učiteli hry na piano, ladiči tohoto klasického nástroje a především velkému fanouškovi stavebnice LEGO®.

LEGO® Ideas 21323 Grand Piano
Noblesní dekorace s úžasnými funkcemi

3662 kostiček představuje dlouhé hodiny zábavy zejména pro dospělé stavitele a příznivce nejen klasické hudby. Výroba skutečného piana může trvat i více než pět let od pokácení stromů na jeho dřevo až po první naladění a je to nesmírně složitý a náročný proces. Vy to zvládnete sami jen s pomocí plánku.

Výsledkem bude 35,5 centimetru dlouhé a 30,5 centimetru široké „křídlo“, jak se tomuto typu piana přezdívá. Zavřené piano dosahuje výšky 22,5 centimetrů a samozřejmě k němu patří i pohodlná stolička pro pianistu.

V minulosti si šlechta a bohatí měšťané pořizovali piana jako symbol sofistikovanosti a stylu. Že na ně neumí hrát je vůbec netrápilo. Chcete i vy dopřát svému domovu či kanceláři nádech kultury, vkusu a elegance, ale skutečné piano by se vám nikam nevešlo? LEGO® Ideas 21323 Grand Piano je skvělá alternativa.

LEGO® Ideas 21323 Grand Piano
Hodí se na výstavku každého milovníka hudby

LEGO® Ideas 21323 Grand Piano ale není jen modelem piana. Ve své podstatě to piano skutečně je. Pojďme si o tom povědět více.

Nudí vás modely jen na koukání?

Co by to bylo za exkluzivní model, kdyby neměl pohyblivé části? Křídlo piana se dá zvednout stejně jako u toho skutečného. Sklápěcí kryt kláves je samozřejmostí. Pohyblivé jsou i pedály, kterými se u skutečných pian ovládají tzv. dusítka. Těmi se tlumí a modelují hrané tóny. Ovšem to, co vám vyrazí dech, teprve přijde!

Skutečné piano je vlastně strunný nástroj, stejně jako třeba kytara. Přijde vám to zvláštní? Klávesy na pianu totiž uvádějí do pohybu kladívka, která drnkají na struny natažené v jeho útrobách. Tento mechanismus je v LEGO® Ideas 21323 Grand Piano detailně zpracovaný, ačkoliv sám o sobě zvuky nevydává. To však neznamená, že na něj nelze skutečně hrát!
LEGO® Ideas 21323 Grand Piano
Důmyslný vnitřní mechanismus
Na rozdíl od skutečného piana, jehož klaviatura obvykle obsahuje 88 kláves, jich má model LEGO® Ideas 21323 Grand Piano pouhých 25. Přesto si na něm můžete zahrát mistrovská díla od klasiků jako jsou Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart nebo Petr Iljič Tchaikovsky.

Je to možné díky bezplatné aplikaci LEGO® Powered Up, kterou si můžete stáhnout do svého chytrého telefonu. Aplikace umožňuje dva módy, hraní a poslouchání. Ke každému módu v aplikaci nalezneme vlastní playlist (jedna skladba pochází od samotného autora modelu, Donnyho Chena) s notovým zápisem. Ale nemějte obavy, pokud noty neovládáte. S LEGO® Ideas 21323 Grand Piano může být virtuóz každý.

LEGO® Ideas 21323 Grand Piano
LEGO® Ideas 21323 Grand Piano se rozezní díky mobilní aplikaci

Chytrý telefon si můžete postavit nad klávesy piana jako skutečný notový sešit. Pokud zvolíte mód hraní, vyberete si v aplikaci píseň a již nezbývá než začít mačkat klávesy. Nevíte jaké? To je jedno! Zmáčknutím jakékoliv klávesy se automaticky zahraje nota, která v notách následuje. Jednoduše tedy „hrajete“ na klávesy a tím se skladba přehrává.

Druhý mód sloužící pro poslech automaticky přehrává skladbu, zatímco se klávesy magicky pohybují sami. To vše díky motorku vestavěném uvnitř piana, který reaguje na signály z aplikace. Tento motorek vyžaduje 6 baterií AAA, ale pozor! Nejsou součástí balení. V šuplíku se ale jistě vždy nějaké válejí.

Naopak součástí balení je brožurka, ve které najdete povídání o Donnym Chenovi, tvůrci tohoto fascinujícího modelu, a spoustu dalších zajímavých informací.

LEGO® Ideas 21323 Grand Piano
Zjistěte jak funguje skutečné piano

Co vlastně znamená LEGO® Ideas?

Jak již bylo zmíněno, LEGO® Ideas 21323 Grand Piano je součástí série LEGO® Ideas. Především pro ty, kteří úplně nevědí, v čem smysl této série tkví, jsou určeny následující řádky. Ačkoliv jsou stavebnice vznikající v této sérii zpravidla naprosto odlišné a unikátní, spojuje je jedna velmi podstatná vlastnost. Tvoříte je vy!

Autory modelů série LEGO® Ideas jsou totiž samotní fanoušci stavebnice LEGO®. Ty nejlepší a nejoriginálnější pak mají reálnou šanci, stát se skutečným modelem pod touto značkou a dostat se až na prodejní pulty.
LEGO® Ideas 21323 Grand Piano
Jeden z nejpropracovanějších setů LEGO® Ideas
Tématu se přitom meze nekladou. Největší překážkou je hlavně vaše vlastní fantazie. Modely ze série LEGO® Ideas mohou být inspirovány předměty, či situacemi ze skutečného života, historie, televize, hudby, přírody, zkrátka čímkoliv. Nezáleží na tom, zda je model nějak funkční jako právě LEGO® Ideas 21323 Grand Piano nebo se jedná o statický model na výstavku. Takový model musí být hlavně originální a neotřelý.

Jak na to?

Branou do kreativního světa plného fanouškovských nápadů je stránka ideas.lego.com. Zároveň však budete potřebovat svůj vlastní účet LEGO®. Pokud je vám více než 13 let, můžete si ho založit na výše zmíněné stránce či na oficiálním webu lego.com.

Registrovaným členům se tak zpřístupní mnoho způsobů, jak si stavebnici LEGO® užít ještě víc. Fanoušci zde naleznou nejrůznější stavitelské výzvy a soutěže. Mohou zároveň hodnotit fanouškovské návrhy modelů, ale především možnost stát se fanouškovským designérem a přijít s vlastním návrhem. Stát se jím může každý, ale není to jen tak.

Bez nápadu se neobejdete. Dejte si záležet na tom, aby se váš nápad příliš nepodobal jinému, který někdo mohl vymyslet před vámi. Poté svůj návrh zpracujte. Můžete ho buď sestavit ze skutečných kostiček, či k tomu použít některý z počítačových programů určených právě k tvorbě vlastních modelů.

LEGO® Ideas 21323 Grand Piano
Unikátní pojení stavebnice století a světa hudby

Poté pořiďte pěkné obrázky vašeho návrhu, připojte výstižný popis a přes váš účet je zveřejněte na webu ideas.lego.com. Tím však stále není vyhráno. Je totiž třeba 10 000 hlasů ostatních fanoušků, aby se váš návrh dostal k profesionálním LEGO® designérům, kteří váš model posoudí.

Fanoušky, kteří uspějí i v této etapě a jejich model se stane součástí série LEGO® Ideas, čeká spolupráce s LEGO® designéry na finální podobě modelu, který se dostane až na pulty obchodů a do virtuálních košíků e-shopů. Navíc se budou mít autoři úspěšných modelů možnost zúčastnit speciální podpisové akce v oficiálním obchodu LEGO®.

V budoucnosti si jistě povíme o spoustě dalších úžasných modelech ze série LEGO® Ideas a jejich autorech a autorkách. Do té doby se můžete podívat na detailní designerské video o LEGO® Ideas 21323 Grand Piano nebo si přečíst článek o LEGO® Ideas 21309 APOLLO SATURN V.LEGO® Ideas